Вінницька область

Географія та ресурси

Географія та ресурси

Область розташована в центральній частині Правобережної України, переважно в басейні Південного Буга та лівобережних притоків Дністра (в середній течії річок).

Хвиляста лесова рівнина поступово знижується з північного заходу (300 м) на південний схід (125 м). Долина Південного Бугу поділяє область на дві частини. На північний схід від неї лежить Придніпровська височина з чергуванням межиріч (з висотами до 322 м) та глибоко врізаними (до 60 м) долинами річок, на південний захід – Подільська височина (352 м) з плоскими межиріччями і глибокими (200 м) каньйоноподібними долинами. Клімат помірно-континентальний із м’якою зимою та теплим і вологим літом.

Вінницька область багата нерудними корисними копалинами. Господарське значення мають родовища каолінів і будівельного каменю. Найбільші з них — Глуховецьке родовище каоліну, Турбівське родовище каоліну, Великогадомінецьке родовище каоліну. На території області виявлено близько 50 родовищ гранітів, гнейсів, піщаників, найбільші з них, — Витавське, Гніванське, Стрижавське, Жежелівське. Є також родовище фосфоритів (Жванське), крейди, гіпсу, глин, піску.

Паливні ресурси області обмежені і представлені торфом і бурим вугіллям. Ці ресурси мають місцеве значення. На території області відкриті джерела мінеральних вод — у Хмільнику (радонові води), с. Житники, поблизу м.Козятин і в с.Липовці.

Таким чином, мінерально-сировинні ресурси Вінницької області створюють хорошу базу для швидкого розвитку її промисловості.

Населення

Населення

Область є однією з найбільш густо заселених областей України. Станом на 01 лютого 2022 року населення складало 1 509 тис. осіб., в тому числі Вінниця – 370 тис. осіб. Однак, з початком російської агресії Вінницька область прийняла близько 160 тисяч. В області проживає 50.1% міського населення та 49.9% сільського.

Робоча сила в Вінницькій області станом на 2021 (тис. осіб)

Всього населення Всього Жінки Чоловіки
Працездатне населення,  15 – 70 років 704 329 372
Зайняте населення 625 296 329
Безробітне населення (за методологією МОП) 78 33 45
Відсоток безробітного населення (%) 11 10.1 11.9

Середня заробітна плата в області за даними обласного управління статистики складає 10751 грн.

Міста з населенням понад 30 тис осіб: Вінниця, Жмеринка, Могилів-Подільський.

Транспорт

Транспорт

Авто
Автошляхів — 9,5 тис. км, у тому числі з твердим покриттям — 9,0 тис. км.
Через область проходять автомобільні магістральні дороги:

  • М12 — а/д Стрий — Тернопіль — Кропивницький — Знам’янка — 181,9 км.
  • М21 — а/д Житомир — Могилів-Подільський — 178,1 км.

Залізниця
За щільністю залізничних колій на одну тисячу квадратних кілометрів території область займає п’яте місце в Україні. Основні залізничні вузли області — Козятин, Жмеринка, Вінниця, Вапнярка, Калинівка, Рудниця, Погребище, Зятківці.
Залізничні вузли поблизу області: Бердичів, Фастів, Котовськ, Христинівка, Гайворон, Голованівськ, Гречани, Старокостянтинів.

Вінницька область має інтенсивний рух поїздів далекого сполучення. Зі станцій Вінницької області існують поїзди тепер уже до всіх областей України та майже до всіх обласних центрів, окрім Донецька, Луганська, Кропивницького та Сімферополя.

Економіка

Економіка

Область має розвинену промисловість та сільське господарство. Найбільш розвиненими галузями промисловості є харчова, електроенергетика, машинобудування та легка промисловість.

Малий і середній бізнес
Частка виробництва МСБ – 60,0% від усієї валової продукції, що виробляється у Вінницькій області. Структура виробництва у області виглядає наступним чином:

  • харчова промисловість — 53%
  • електроенергетика — 23%
  • машинобудування і металообробка — 12%
  • легка промисловість — 3%
  • хімічна і нафтохімічна промисловість — 3%
  • промисловість будівельних матеріалів — 2,5%
  • деревообробна і целюлозно-паперова — 1%

Промисловість
Основною продукцією області за об’ємами та вартістю є продукція сільського господарства, електроенергетики та машинобудування. Промислові підприємства сконцентровані в містах Вінницької області. У січні-листопаді 2021 року промисловими підприємствами області реалізовано готової продукції (товарів, послуг) на суму 81,6 млрд. грн. Частка області у загальнодержавному обсязі реалізованої продукції складає 2,6%. Обсяг реалізованої промислової продукції на одну особу населення за звітний період становить 53088,9 грн.

Сільське господарство та харчова промисловість
Сприятливі агрокліматичні умови та розвинений обласний ринок стали основним мотивом розвитку товарного сільського господарства. Рослинництво спеціалізується на вирощуванні зернових культур (пшениця, соя, кукурудза, соняшники) , цукрових буряків, овочів, картоплі та розвиненому тваринництві.

Вінницька область розташована в центральній частині Правобережної України. Територія становить 26 тис кв.км, що складає 3.58% території України. За площею область посідає 12 місце серед областей України, на заході межує з Чернівецькою та Хмельницькою, на півночі — з Житомирською, на сході — з Київською, Кіровоградською та Черкаською, на півдні — з Одеською областями України та з Республікою Молдова, в тому числі частина кордону приходиться на невизнане Придністров’я. 

Основи конкурентоздатності регіону для розвитку бізнесу

Область має добре розвинену соціально-культурну інфраструктуру, що забезпечує як інтелектуальний, так і професійний розвиток населення.. Так, освітня сфера представлена 15 вищими навчальними закладами, 804 загальноосвітніми школами та близько 768 дитячими садками, що забезпечує безперервний цикл навчання населення.

До області релокувалися 39 підприємств.

Підтримка бізнесу у воєнний час

Обласна адміністрація виконує функції з координації програми релокації в рамках виконання державної програми з релокації.

На рівні громадськості створено Вінницький хаб з релокації, засновниками якого стали ГО «Вінницький бізнес-клуб» та Міжрегіональний Союз Птахівників і Кормовиробників. Його основною метою є: пошук приміщень та земельних ділянок; налагодження зв’язків; забезпечення промисловим обладнанням; кадрове забезпечення; експертний супровід; кооперація; доступ до міжнародних програм допомоги.

Контактна інформація Вінницької військової адміністрації осіб відповідальних за релокацію до області

Відділ інвестиційної політики, Вінницької обласної військової адміністрації  

Контактна особа – представник відділу інвестиційної політики – Юлія Крамаренко

Телефон: +38 068 111-18-75

Електронна пошта: [email protected]

Центри тяжіння

Вінниця

Розвиток МСБ

У місті Вінниця запроваджена «Регіональна програма розвитку малого і середнього підприємництва» на 2021-2027 роки

Більш детально ознайомитись із документом

Розвиток МСБ (МСП) протягом усього часу становлення економічної незалежності держави залишається одним із пріоритетних напрямків загальнодержавної та регіональної економічної політики України.

За даними Головного управління статистики у Вінницькій області на початок 2020 року в області діяли 10279 малих та середніх підприємств, з яких 606 середніх та 9673 малих підприємств.

Цілі програми:
  1. Створення сприятливого бізнес-середовища для розвитку бізнесу.
  2. Розширення доступу МСБ до фінансових ресурсів
  3. Ресурсне та інформаційне забезпечення, формування інфраструктури підтримки підприємництва.
  4. Підвищення конкурентоспроможності та інноваційного потенціалу бізнесу.
Розміщення релокованих підприємств

Процес релокації підприємств з зони активних бойових дій до Вінниці триває. Наразі є 121 підприємство, які евакуювалися у Вінницьку громаду та створили понад 630 робочих місць, де задіяні як вінничани, так і вимушені переселенці. Окрім того, продовжується реалізація інвестиційних проєктів на території громади. Міський голова Сергій Моргунов зазначає, що підприємства можуть скористатися послугами Вінницького індустріального парку.

«Ділянки розташовані на території існуючих підприємств, а ми здійснюємо комунікацію між місцевим бізнесом і релокованим. Не буду називати, хто до кого «у гості зайшов», але таких вже з десяток. Окрім того, пропонуємо заходити до Вінницького індустріального парку. Нещодавно підписали меморандум щодо перспектив розміщення там виробництва сільськогосподарської продукції. Крім того, з Харкова переведено потужності UBC Group. У Вінниці компанія налагоджує виробництво, у тому числі на майданчиках інших підприємств», – каже міський голова.

Також Сергій Моргунов повідомив про інвестиційні проєкти, реалізація яких триває у Вінниці: «Якщо казати про закордонних інвесторів у цілому, то ставлення різне. Австрійська компанія HEAD оцінила ситуацію та через кілька місяців після початку війни відновила роботи по спорудженню заводу. Працюємо з іншими потенційними інвесторами, яких цікавить Вінниця».

Інформація про індустріальні парки/логістичні центри

Вінницький індустріальний парк створений з метою залучення інвестицій в економіку міста Вінниці, поліпшення інвестиційного іміджу міста, створення нових робочих місць, забезпечення сприятливих умов для розвитку промислових підприємств та супутніх видів підприємницької діяльності. Індустріальний парк знаходиться на ділянці, площею 35,7 га, що розташована за адресою вул.Немирівського шосе, 213 (переглянути на карті), оснащено всіма необхідними технічними комунікаціями. Термін, на який створений індустріальний парк, складає 30 років.

Логістичний хаб на території індустріального парку

Для отримання більш детальної інформації щодо діяльності Вінницького індустріального парку звертатися за посиланням

Індустріальний парк «Вінницький кластер холодильного машинобудування» загальна площа якого – 19,3 га. Наразі там працює завод ПрАТ «Українська пивна компанія» (UBC Group).
Промисловий парк «Вінтер спорт» створюється на площі 25 га строком на 50 років. Саме на цій території побудують найбільший завод всесвітньовідомого австрійського бренду HEAD, лідера з виробництва спорядження для зимових видів спорту. Тут, як планується, буде створено близько 1000 нових робочих місць, а першу чергу проєкту введуть в експлуатацію вже 2021 року.

Стратегія розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030

Контакти за посиланям

Жмеринка

Розвиток МСБ

За підрахунками спеціалістів Регіонального центру економічних досліджень та підтримки бізнесу, у цьогорічному рейтингу пальма першості за Жмеринкою — вона має 97,81 бали.

Станом на 01.01.21р. у громаді кількість фізичних осіб – підприємців складає 83,7% від загальної чисельності суб’єктів підприємницької діяльності. Загальна чисельність осіб, зайнятих на малих підприємствах налічує 2394 працівників та 2347 найманих працівників, кількість зайнятих працівників у фізичних осіб-підприємців – 2552 та найманих працівників -1154 особи. Чисельність працюючих у суб’єктів середнього підприємництва складає 1229 осіб.

Більш детальна інформація описана у файлі

Розміщення релокованих підприємств

За офіційними даними в Жмеринську ТГ переїхало 3 підприємста. На жаль, ніякої інформації щодо допомоги релокації бізнесу в м. Жмеринка не знайдено. Проте можна звертатись до інформації про релокацію у Вінницьку область. Наприклад спільно з ГО Вінницькій бізнес клуб та Міжрегіональним союзом птахівників і кормовиробників України за підтримки Вінницької міської ради створено Вінницькій хаб релокації. Координатор хабу – Печалін Олександр Голова правління Спілки підприємців Стіна 063-7781616.

Стратегічний план розвитку території

Моделювання сценаріїв розвитку Жмеринської МТГ було здійснено на засіданні Робочої групи зі стратегічного планування 27 січня 2021 року. Підставою для цього моделювання стало представлення учасникам результатів аналізу середовища та проведеного об’єктивного й суб’єктивного аналізу. Учасники засідання ознайомилися з інформаційною основою для планування розвитку територіальної громади у вигляді базового документу – Профілю громади. У цьому документі виконано аналіз кількості, якості та динаміки зміни ресурсів громади.

Базові припущення – місцевий рівень:
  1. Народжуваність у громаді продовжує повільно скорочуватися, міграційні процеси залишаються на тому ж рівні.
  2. Зайняте населення продовжує скорочуватись.
  3. Жмеринка продовжує асоціюватися з архаїчним залізничним вузлом Південно-Західної залізниці.
  4. Престижність праці в системі Укрзалізниці стрімко знижується.
  5. Інвестиційний і підприємницький клімат без змін.

Контакти за посиланням

Козятин

Розвиток МСБ

Важливу роль у формуванні бюджету району відіграє також стан розвитку малого підприємництва району. Станом на 1 січня 2020 року на території Козятинського району зареєстровано 1491 діючих суб’єктів малого підприємництва, у тому числі 400 юридичних та 1091 фізичних осіб-підприємців.

Протягом 2019 року було знято з обліку 62 фізичних осіб та зареєстровано 25 юридичних осіб на спрощеній формі оподаткування. Надходження до місцевого бюджету у 2019 році від суб’єктів малого підприємництва склали 154,2 млн.грн., що на 27,3 млн.грн. більше, ніж у 2018 році. Надходження до бюджетів усіх рівнів за 2019 рік від суб’єктів малого підприємництва склали 290,2 млн.грн., що на 56,4 млн.грн. більше, ніж у 2018 році.

Протягом 2019 року суб’єктів малого і середнього підприємництва на єдиному податку зареєстровано 677 осіб, з них 62 юридичних осіб і 615 фізичних осіб. Порівняно з 2018 роком в 2019 році зареєстровано 8 нових юридичних осіб та припинили діяльність 489 фізичних осіб. Сума надходжень єдиного податку за 2019 рік склала 11,2 млн.грн., що на 1,1 млн.грн. більше ніж за минулий період.

Стратегічний план розвитку територій

Козятинська міська територіальна громада утворена 25 жовтня 2020 року на основі об`єднання Козятинської міської ради та 7 сільських рад Козятинського району Вінницької області. Козятинська територіальна громада розташована у північній частині Вінницької області. Адміністративний центр громади місто Козятин розташований на відстані 216 км від м.Київ, 76 км від м.Житомир, 108 км від м.Біла Церква, 401 12 км від м.Кишинів. Відстань до найближчого міжнародного аеропорту «Гавришівка» складає 85 км, до міжнародного аеропорту «Бориспіль» – близько 230 км. Кількість населення станом на 01.02.2020 р. становить 33 901 особа. З них 20,8% становлять діти шкільного та дошкільного віку. Густота населення в громаді 144 осіб/км2.

Стратегія розвитку Козятинської міської громади

Контакти
Козятинський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
04342-2-36-91
04342-2-43-26
[email protected]

Туранський Микола Анатолійович
04342-2-43-26
[email protected]

Лопатинська Наталія Михайлівна
04342-2-36-91
[email protected]

Ладижин

Розвиток МСБ

Станом на 01.01.2017р. у м. Ладижин зареєстровані та працюють 154 суб’єктів підприємницької діяльності юридичних осіб та 760 фізичних осіб – підприємців (ФОП). Кількість суб’єктів МСП юридичних осіб в м. Ладижин протягом 2012-2016 рр. зменшилась з 204 до 166, суб’єктів МСП фізичних осіб зменшилась за цей період на 40% (з 890 до 782 осіб). Частка жінок – фізичних осіб підприємців становить близько 50% від загальної кількості ФОП (на протязі 2012-2016 рр. від 500 до 400 осіб).

Кількість середніх підприємств протягом 2012-2016рр. залишається незмінною (7 одиниць). Кількість малих підприємств з 2012р по 2014р. зросла з 197 до 201, у 2015р. працювали лише 149 малих підприємств, за 2016р. фіксується збільшення їх загальної кількості в місті до 159 одиниць. На малих та середніх підприємствах з 2012 року до 2016 року чисельність найманих працівників в абсолютному вимірі скоротилась майже на 144 особи, або на 13,7% (з1051 до 907 осіб). Разом з тим, кількість найманих працівників у всіх сферах господарювання в цілому по місту за період 2012-2015рр. збільшилась на 220 осіб (з 7580 до 7800 осіб).

Програма розвитку МСП у місті Ладижині

У липні 2020 року в Ладижині відкрився Клуб підприємців, покликаний стимулювати й підтримувати розвиток малого та середнього бізнесу у громаді. Клуб створено з ініціативи Агенції місцевого економічного розвитку міста Ладижина за підтримки проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС), ТОВ «ДТЕК Енерго» та ГО «Фундація підприємницьких ініціатив».

Налагодження конструктивного діалогу між громадою, бізнесом, владою, сприяння партнерських відносин – результати діяльності ГО «Клуб підприємців» (м. Ладижин).

Відкритий простір громадського розвитку на базі «Клубу підприємців»

Стратегічний план розвитку територій

Місто Ладижин розміщене на правому березі Південного Бугу в місці впадання в нього притоки Сільниці, на відстані 110 км від обласного центру міста Вінниці. Територія міста складає 1703,7 га, в тому числі житлова – 221,4 га. Всього за міською радою закріплено 8935,6 га землі, з них: ЗАТ «Зернопродукт МХП» 1929,05 га, населені пункти – 2164,5 га, ріллі – 4452,94 га, садів – 155,11 га, сіножатей – 115,74 га, пасовищ – 193,63 га, всього сільгоспугідь – 4917,43 га. До складу міської ради входить 4 населених пункти : місто Ладижин, село Лукашівка, селище Губник та хутір Ружицьких. Місто Ладижин Вінницької області згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 р. віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, як територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Стратегія розвитку міста Ладижина до 2025 року

Контакти за посиланням

Могилів-Подільський

Розвиток МСБ

З метою створення сприятливих умов для розвитку підприємницького середовища в об’єднаній громаді, стимулювання інвестиційної та інноваційної активності суб’єктів малого і середнього бізнесу, в т.ч. фермерів, забезпечення зайнятості населення шляхом підтримки підприємницької ініціативи громадян, сприяння суб’єктам підприємництва у просуванні вироблених ними товарів (робіт, послуг) підготовлено Програму розвитку малого і середнього підприємництва у Могилів-Подільській міській територіальній громаді Могилів-Подільського району Вінницької області на 2021-2022 роки ( далі Програма МСП).
У місті достатньо розвинута інфраструктура підтримки малого підприємництва: працюють 4 відділення комерційних банків та 1 кредитна спілка, якими успішно проводиться кредитування різних видів підприємницької діяльності. Для страхування діяльності пропонують свої послуги 5 відділень страхових компаній.

Більш детально ознайомитись із програмою

Стратегічний план розвитку територій

30 червня Могилів-Подільська міська рада першим питанням порядку денного ухвалила проєкт рішення «Стратегія розвитку Могилів-Подільської міської територіальної громади Могилів-Подільського району Вінницької області до 2030 року».
Робочою групою з розроблення проєкту Стратегії розвитку міської територіальної громади було визначено пріоритетність стратегічних та оперативних цілей. Зокрема це:

  • модернізація інфраструктури та благоустрій громади, які включають в себе вдосконалення транспортної системи та модернізацію інженерної інфраструктури;
  • забезпечення санітарного та екологічного благополуччя;
  • раціональне використання водних ресурсів;
  • модернізація та розширення матеріально-технічної бази закладів освіти, культури, спорту, медицини, соціальної сфери.

Ознайомитись зі стратегією розвитку

Контакти
м. Могилів-Подільський, пл. Шевченка, 1
Тел. (04337) 6-34-46;
E-mail: [email protected]
Адреса офіційного сайту: http://mogpod-rayrada.gov.ua

Хмільник

Розвиток МСБ

Чисельність зайнятих в МСП становить 45-54% від загальної кількості, МСП має важливе соціальне значення з точки зору забезпечення зайнятості. Загалом тренд чисельності найманих працівників у МСП міста є помірно-низхідним, що поряд зі зниженням кількості ФОП може сигналізувати про тінізацію або згортання діяльності МСП. Частка надходжень від суб’єктів малого підприємництва до місцевого бюджету складає 36,2%, від суб’єктів середнього підприємництва відповідно 23,4%.

Детальніше ознайомитись із документом

В ході фокус-групового дослідження пріоритетними галузями розвитку МСБ учасники назвали:

  • надання туристичних послуг;
  • готельно-ресторанний бізнес;
  • вирощування овочів.

До конкурентних переваг місцевого бізнесу відносять:

  • природно-кліматичні умови;
  • сприятливу екологію;
  • розвиток туристичної галузі;
  • збереження традицій.

Напрями діяльності визначені на підставі Акту про малий бізнес для Європи з
урахуванням національного законодавства та місцевих потреб у розвитку МСП, а саме:

  1. Покращення бізнес-середовища.
  2. Підтримка МСП, що зіткнулися з проблемою банкрутства.
  3. Реалізація регулюючої функції влади з думкою про МСП.
  4. Сприяння наданню якісних публічних послуг.
  5. Підтримка МСП і спрощення доступу до бюджетних закупівель.
  6. Полегшення доступу МСП до фінансування.
  7. Сприяння сертифікації діяльності МСП щодо відповідності стандартам якості.
  8. Підтримка навчання персоналу та інновацій різних форм.
  9. Заохочення екологічних ініціатив МСП.
  10. Спрощення виходу МСП на нові ринки.
Стратегічний план розвитку територій

Хмільницька міська територіальна громада сформована на основі об’єднання Хмільницької міської ради та окремих сільських громад Хмільницького та Літинського районів Вінницької області. До складу громади увійшли 42 населених пункти.

Хмільницька міська територіальна громада розташована на ВолиноПодільському плато, займає північний захід Вінницької області, межуючи з територіями Житомирської і Хмельницької областей.

Територія громади являє собою рівнину з південно-східним нахилом. Поверхня – рівнина, розмежована долинами річок. Із заходу на схід цю місцевість перетинає головна водна артерія краю – річка Південний Буг. Відстань від центру територіальної громади – міста Хмільника до столиці України – міста Києва – 246 км, до обласного центру – міста Вінниці – 63 км, до міста Львова – 340 км. Площа громади становить 63590,24 га.

Стратегія розвитку Хмільницької територіальної громади

Контакти
Поштова адреса: 22000, вул.Столярчука,3, м.Хмільник, Вінницька обл.
Тел. (04338) 2-30-45, факс. (04338) 2-30-45
e-mail:
[email protected]
[email protected]
Адреса офіційного веб-сайту: http://rda-hm.gov.ua