Рівненська область

Географія та ресурси

Географія та ресурси

Область лежить на північному заході України. Більша, північна частина області розкинулась у межах Поліської низовини (132-200 м), що являє собою низовинну, плоскохвилясту акумулятивну рівнину з широкими терасованими долинами річок, з невиразними заболоченими вододілами. Південна частина області, що лежить в межах Волинської височини (200-342 м), – підвищена, хвиляста лісова рівнина, розчленована густою мережею річок на окремі плато (Мізоцький кряж), а також ярами та балками. На крайньому південному заході – рівнина Малого Полісся.

Клімат помірно-континентальний з м’якою зимою та теплим і вологим літом. З корисних копалин найбільш поширеним є торф (найбільші поклади в Україні) – розвідано близько 300 родовищ, 135 з яких площею понад 1 тис. га. Є значні запаси будівельних матеріалів: граніти (ясно-рожеві та сірі), гранодіорити, каоліни, ліс, глини, крейда, пісковики. У Костопільському та Володимирецькому районах – запаси базальту.

Не мають промислового значення родовища міді, болотних залізних руд, запаси бурштину. Є джерела мінеральних вод на кшталт миргородської, трускавецької.

Понад 850 тисяч гектарів становить площа лісового фонду області, а загальний запас деревини становить 103 мільйони кубометрів.

Населення

Населення

Станом на 01 лютого 2022 року населення складало 1 141 тис. осіб., в тому числі у Рівнму – 244 тис. осіб. Однак з початком російської агресії Рівненська область прийняла близько 20 тисяч. В області проживає 47.8% міського населення та 52.2% сільського.

Робоча сила в Рівненській області станом на 2021 (тис. осіб)

Всього населення Всього Жінки Чоловіки
Працездатне населення,  15 – 70 років 476.8 223.2 253.6
Зайняте населення 416.7 200.2 216.5
Безробітне населення (за методологією МОП) 50.1 23 37.1
Відсоток безробітного населення (%) 10.5 10.3 14.6

Середня заробітна плата в області за даними обласного управління статистики складає 11500 грн.

Міста з населенням понад 30 тис. осіб: Рівне, Вараш, Дубно, Костопіль.

Транспорт

Транспорт

Авто
Автошляхів — 7,5 тис. км. Через область проходять автомобільні магістральні дороги: E373, E40, E85 (Київ—Варшава, Київ—Берестя, Київ—Львів, Львів—Житомир, Київ—Чернівці).

Залізниця
Експлуатаційна протяжність залізничних колій в області становить 588 кілометрів.

Економіка

Економіка

В економіці області переважають галузі електроенергетики, хімічної, легкої, лісової, деревообробної, харчової промисловості, виробництва будматеріалів, металообробки, машинобудування.

Малий і середній бізнес
Частка виробництва МСБ – 87,0% від усієї валової продукції, що виробляється у Рівненській області. У товарній структурі експорту

  • 35,9% посідає продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловостi;
  • 19,6% — деревообробна та целюлозна промисловість;
  • 14,1% — добувна промисловість;
  • 10,8% — продукція машинобудування;
  • 8%— продукція харчової промисловості та сільського господарства.

Третина імпорту області – мінерали. 20%— продукція машинобудування.

Промисловість
Основною продукцією області за об’ємами та вартістю є продукція сільського господарства та електроенергетики. В області діють 225 промислових підприємств.

На Рівненщині працює понад 680 сільськогосподарських підприємств різних форм господарювання. За 2021 рік в області забезпечено приріст обсягів промислового виробництва на 6,7 відс. Зокрема, забезпечено ріст обсягів виробництва промислової продукції

  • на підприємствах деревообробної промисловості – на 16,8%;
  • хімічної промисловості – на 11,7%;
  • із виробництва будматеріалів та скловиробів – на 7,8%;
  • постачання електроенергії,газу – на 7,3%;
  • добувної промисловості і розроблення кар’єрів – на 6,1%;
  • текстильного виробництва – на 3,5%;

Зовнішньоторговельні операції проводилися з партнерами 119 країн світу.

Сільське господарство та харчова промисловість
Агропромисловий комплекс включає 956 харчових і агросервісних підприємств і організацій, в тому числі 245 переробних. В області діє 451 приватне сільськогосподарське підприємство, 535 фермерських господарств. Основними напрямками розвитку сільського господарства є виробництво зерна, цукросировини, продукції тваринництва.

Рівненська область лежить на північному заході України. Територія становить 20,1 тис кв.км що складає 3.32% території України. За площею область займає 21 місце серед областей України, межує на півночі з Берестейською та Гомельською областями Білорусі, на сході із Житомирською, на південному сході із Хмельницькою, на півдні із Тернопільською, на південному заході із Львівською, на заході із Волинською областями.

Основи конкурентоздатності регіону для розвитку бізнесу

Область має добре розвинену соціально-культурну інфраструктуру, що забезпечує як інтелектуальний, так і професійний розвиток населення області. Так, освітня сфера області представлена 34 вищими навчальними закладами, 605 загальноосвітніми школами та близько 552 дитячими садками, що забезпечує безперервний цикл навчання населення.

До області релокувалося 21 підприємство.

Підтримка бізнесу у воєнний час

Обласною військовою адміністрацією створено центр економічного розвитку  та релокації бізнесу. Окрім департаментів обласної військової адміністрації до роботи центру залучено ріелторів,  ІТ-компанії та інші  бізнес і громадські організації. Створено гарячу лінію для підтримки релокованого бізнесу.

Контактна інформація Рівненської військової адміністрації осіб відповідальних за релокацію до області

Відділ інвестиційної політики, Рівненської обласної військової адміністрації  

Контактна особа – представник департаменту економіки 

Телефон: +38 036 269-52-30

Електронна пошта: [email protected]

Центри тяжіння

Рівне

Розвиток МСБ

Попри війну уряд та місцева влада шукає різні варіанти для підтримки економіки, створення робочих місць – один з ключових напрямків. Рівненський центр зайнятості розпочав реалізацію державних програм з надання грантів малому та середньому бізнесу. На сьогодні із майже 400-сот поданих заявок, 134 із них уже включили до фінансування на створення або розвиток власної справи.

В області здійснюють підприємницьку діяльність близько 6,0 тисяч підприємств (з них 5,58 тисяч або 93,7 відсотка загальної кількості – малих, 368 – середніх) та 37,4 тисячі фізичних осіб – підприємців.

На малих підприємствах Рівненщини працює понад 30,9 тисяч осіб (29,9 відсотка загальної кількості працівників усіх підприємств регіону), на середніх підприємствах – 66,5 тисяч осіб (64,5 відсотків усіх зайнятих на підприємствах).
У 2018-2020 роках реалізація програмних заходів здійснювалася за такими напрямами: забезпечення реалізації в області державної регуляторної політики, спрощення та прискорення реєстраційних і дозвільно-погоджувальних процедур, вдосконалення системи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності; організаційна, інформаційно-консультативна, навчально-методична підтримка розвитку суб’єктів малого і середнього підприємництва, формування відповідної інфраструктури; ресурсна та інвестиційна підтримка суб’єктів малого і середнього підприємництва.

Більш детально ознайомитись із документом

Розміщення релокованих підприємств

Рівненщина – серед тилових регіонів, де працює економіка та є платоспроможні клієнти та працюють програми для підтримки бізнесу. Кількість релокованих в область підприємств постійно зростає.

Станом на початок травня на Рівненщину перевезло свій бізнес 21 підприємство. Найбільше звернень отримали від підприємств із різних галузей: 32 % – харчової, 31 % – легкої, 18 % – деревообробної та меблевої промисловостей.

На територію Рівненської області релокувалось 38 підприємств, переважно з Харківської, Київської, Донецької та Миколаївської областей. Основна спеціалізація зазначених релокованих підприємств: деревообробна промисловість, текстильне та швейне виробництво, виготовлення продуктів харчування, логістичні послуги, виробництво меблів, ремонт і монтаж машин та устаткування, ІТ-сектор, торгівля.

Постійним партнером облдержадміністрації є обласний центр зайнятості, який готовий у стислі терміни забезпечити комплектування, підготовку та перепідготовку кадрів, необхідних для переміщених в область виробництв.

Стратегічний план розвитку території

Контакти за посиланям

Всі контактні дані на сайтах:
https://rivnerada.gov.ua
https://www.rv.gov.ua

Вараш

Розвиток МСБ

Головними розпорядниками бюджетних коштів та комунальними підприємствами міста проводяться процедури закупівель за державні кошти. Інформація про проведення торгів оприлюднюється на веб-сайті Вараської міської ради та виконавчого комітету та в системі публічних закупівель «Prozorro».

За січень-грудень 2017 року розпорядники бюджетних коштів виконавчого комітету Вараської міської ради спрямували на оплату 891 договору із суб’єктами малого та середнього підприємництва 21 640 859 грн.

Більш детальна інформація описана у файлі

Розміщення релокованих підприємств

У Вараській громаді підготували 17 інвестиційних пропозицій. Для підприємців тут є чимало переваг, зокрема, дешеве тепло.
На цьому наголошує голова Рівненської ОВА Віталій Коваль, який днями під час робочого візиту до Вараського району особисто відвідав один із таких об’єктів нерухомості.
Йдеться про сім гектарів майнового комплексу, на території якого є складські будівлі, корівники, інші господарські споруди.
Об‘єкт може стати поштовхом для розвитку різного бізнесу, приміром, равликової ферми, тепличного господарства, відкриття кафе чи промислового виробництва.

Стратегічний план розвитку території

Контакти:
https://varash-rada.gov.ua
https://varash.rayon.in.ua

Дубно

Розвиток МСБ

З метою створення сприятливого середовища для розвитку підприємництва, стимулювання ділової ініціативи, зміцнення позицій малого та середнього підприємництва, яке є одним із пріоритетних завдань роботи Дубенської міської ради, рішенням від 12 лютого 2021 року №288 прийнято Програму розвитку малого і середнього підприємництва в м. Дубно на 2021-2023 роки.

На фінансування заходів програми у 2021 році виділено – 75 тис. грн.

Більш детальна інформація описана у файлі

Бiзнес, пiдприємництво, комерцiйна дiяльнiсть стали важливою складовою української економiки, фундаментом стабільності і поступу нашої держави.

Розвиток підприємництва і збільшення на цій основі надходжень до державної та міської скарбниці дає можливість вирішувати ряд найактуальніших соціально-економічних проблем, що передбачає зміцнення економіки держави та економічного потенціалу нашого міста.
Кількість платників податків по місту Дубно на 01.01.2021 року становила 855 юридичних осіб та 1739 фізичних осіб підприємців.

Станом на 01.01.2021 року в місті працює 338 об’єктів торгівлі, 57 об’єктів ресторанного господарства та 54 об’єкта побутового обслуговування. У задоволенні потреб населення в товарах значне місце належить ринкам. В місті працює 4 ринки на території яких здійснюють свою діяльність cуб’єкти підприємницької діяльності.

Від фізичних осіб – підприємців, які здійснюють діяльність на спрощеній системі оподаткування, за 2020 рік в бюджет міста надійшло 23849,5 тис. грн. єдиного податку, що складає 104,3% до минулого року. Від суб’єктів господарювання усіх рівнів за 2020 рік до бюджету міста надійшло податків і зборів на суму 195949,5 тис. грн.

У 2020 році в оренді юридичних та фізичних осіб перебувало 114 об’єктів нерухомого майна територіальної громади м. Дубно загальною площею 13761,1 кв.м. За 2020 рік від оренди нерухомого майна надійшло 2075,5 тис. грн., що становить 138,4% від планових надходжень.

Розміщення релокованих підприємств

Від початку повномасштабного вторгнення у громади району «переїхали» п’ять підприємств із Харківщини, Києва, Краматорська. Напрямки діяльності – найрізноманітніші: від гуртової торгівлі кавою, залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього до виробництва технічних олій, фарб, лаків і подібної продукції.

Кейс. Релокація бізнесу: київська виробничо-будівельна компанія «переїхала» на Дубенщину.

Стратегічний план розвитку території до 2022

Контакти за посиланням