Івано-Франківська область

Географія та ресурси

Географія та ресурси

За характером рельєфу поділяється на три частини: північну – Подільську височину (до 430 м), вздовж правобережжя Дністра – Передкарпатське низькогір’я і гірську – Українські Карпати (майже 50% площі області).

Гірські масиви та пасма простягаються у південно-східному напрямку і порізані поперечними та поздовжніми долинами: Горгани (г. Сивуля, 1 836 м), Покутсько-Буковинські Карпати; на півдні – Гринявські та Чивчинські гори (г. Стій, 1 684 м), східні схили Чорногори (г. Говерла, 2 061 м). Область багата на нафту та природний газ, буре вугілля, бітумінозні аргіліти.

Є родовища озокериту, сірки, кам’яної та калійної солей (Передкарпатський соленосний басейн), гіпсу й ангідриду, сланців, фосфоритів, будівельної сировини (пісковиків, вапняків, гравію, гальки). Розвідано 160 родовищ 24 видів корисних копалин, відкрито понад 100 джерел мінеральних вод.

Населення

Населення

Станом на 01 лютого 2022 року складало 1 351 тис. осіб, у тому числі Івано-Франківськ – 230 тис осіб. Однак з початком російської агресії Івано-Франківська область прийняла близько 140 тисяч. В області проживає 42,6% міського населення та 57,4% сільського.

Робоча сила в Івано-Франківській області станом на 2021 (тис. осіб)

Всього населення Всього Жінки Чоловіки
Працездатне населення,  15 – 70 років 594.5 273.7 320.8
Зайняте населення 581.6 264.3 316.3
Безробітне населення (за методологією МОП) 51.5 26.8 24.7
Відсоток безробітного населення (%) 8.7 9.8 7.7

Середня заробітна плата в області за даними обласного управління статистики складає 13988 грн.

Міста з населенням понад 30 тис. осіб: Івано-Франківськ, Калуш, Коломия.

Транспорт

Транспорт

Авто
Автошляхів — 4,2 тис. км. Найбільші автомагістралі — Н-09, Н-10, Н-18. Вони пов’язані з європейською автомагістраллю Е50 (французький Брест – Ужгород, Закарпатська область – пропускний пункт Довжанський, Луганська область), яка проходить через північну частину області, поєднуючись із маршрутами Е40 (Венеція – Київ) та Е85 (Балтійське море – Чорне море).

Залізниця
Загальна довжина залізниць — 494 км. Основним залізничним вузлом Івано-Франківської області є Івано-Франківськ. Курсують міжнародні потяги, що забезпечують пряме сполучення області із іншими регіонами країни та Польщею і Молдовою.

Економіка

Економіка

Основними галузями економіки області є промисловість, сільське господарство, туризм, будівництво, транспорт і зв’язок.

Область входить в число найбільш промислово розвинених областей західного регіону України і серед п’яти областей західного регіону посідає друге місце. Види промислової діяльності — виробництво електроенергії, хімічне і нафтохімічне виробництво, деревообробка, харчова промисловість, виробництво будматеріалів, машинобудування, видобування енергетичних матеріалів тощо. В області зареєстровано 54,7 тисяч суб’єктів господарської діяльності , серед яких переважаючою є частка фізичних осіб-підприємців (85%).

Малий і середній бізнес
Економіка регіону представлена великим бізнесом – 0.2% ; 4,5% – середні підприємства; 94.5% малі підприємства загальної чисельності підприємств. У сфері малого бізнесу області зайнято 122,3 тис. осіб, у тому числі 85,5 тис. (70%) – у фізичних осіб-підприємців. Частка фізичних осіб-підприємців у загальному обсязі реалізованої продукції (товарів, послуг) суб’єктами малого підприємництва склала 46%, малих підприємств (юридичних осіб) – 54% (за результатами діяльності у 2019 р.).

Промисловість
Для промисловості характерний надзвичайно високий рівень спеціалізації: значний відсоток приходиться на одне підприємство — Бурштинська ТЕС, яка є одним із найпотужніших експортерів на Івано-Франківщині та найбільшою на заході України. У структурі виробництва найбільшу питому вагу займають електроенергетика (Бурштинська ТЕС), нафтохімічна (ТОВ «Карпатнафтохім»), нафтопереробна (ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття») та нафтогазовидобувна галузі. Машинобудування представлене компаніями з іноземними інвестиціями Електролюкс (побутова електроніка)-Україна та Тайко Електронікс (електроніка для автомобілебудування). Добре розвинуті лісова, деревообробна, целюлозно-паперова, машинобудівна, легка, харчова та промисловість будівельних матеріалів. В обласній структурі реалізованої продукції 68 % займає переробна промисловість, а саме продукція підприємств хімічної і нафтохімічної, нафтопереробної, неметалевих мінеральних виробів, харчової, деревообробної промисловості. Більше третини в обсязі реалізації належить підприємствам з виробництва та розподілення електроенергії, газу, тепла та води. Промисловий комплекс області зосереджений в основному в містах Івано-Франківськ, Калуш, Коломия, Надвірна, Долина, Бурштин.

Сільське господарство та харчова промисловість
У сільськогосподарському виробництві зайнята третина населення Прикарпаття. Площа сільськогосподарських угідь області — 635 тис. га, з них ріллі — 393 тис. га, пасовищ — більш як 128 тис. га, сіножатей — понад 82 тис. га, плодово-ягідних насаджень — близько 10 тис. га. В області функціонували 2 цукрозаводи, 14 підприємств з переробки молока, 3 м’ясопереробні комбінати, 3 спиртзаводи, 2 пивзаводи. Переробку сільськогосподарської продукції та випуск продовольчих товарів здійснюють 67 великих і середніх та 227 малих підприємств.

Послуги
У структурі ВВП частка послуг складає понад 45%. У структурі послуг найбільше реалізовано в оптовій і роздрібній торгівлі, будівництві і транспорті. Решта послуг мають незначну частку, незважаючи на високо розвинену рекреаційну галузь. Це свідчить про те, реальна ситуація не зовсім чітко відображається в статистичних щорічниках, що в свою чергу свідчить про те, що значна частина сфери рекреаційних послуг функціонує в тіні.

Івано-Франківська область є адміністративно-територіальною одиницею України, розташованою на заході країни. Область займає територію 13,9 тис кв.км, що складає 2,4% території України. За площею область займає 22 місце серед областей України, межує із Закарпатською, Львівською, Тернопільською та Чернівецькою областями України та республікою  Румунія.

Основи конкурентоздатності регіону для розвитку бізнесу

Область має добре розвинену соціально-культурну інфраструктуру, що забезпечує як інтелектуальний, так і професійний розвиток населення області. Так, освітня сфера області представлена 17 вищими навчальними закладами та 744 загальноосвітніми школами, що забезпечує безперервний цикл навчання населення. 

Станом на 23.08.2022 було релоковано 71 бізнес.

Підтримка бізнесу у воєнний час

Платформа Save Business Now створена спільно з Івано-Франківською міською радою, Івано-Франківською ВЦА, та БО інноваційного центру Промприлад.Реновація для допомоги підприємцям, які в умовах війни вимушені перемістити свій бізнес в Івано-Франківськ та область.

Головною метою проєкту є допомога українським підприємствам з релокацією бізнесу в Івано-Франківськ і область; надання вичерпної інформації про фінансову та іншу підтримку, а також посилення економічних процесів на територіях, де не ведуться бойові дії.

Допомога обмежується інформаційною підтримкою.

Контактна інформація

Івано-Франківської військової адміністрації осіб відповідальних за релокацію до області

Телефон приймальні: +38 034 255-20-07

Центри тяжіння

Івано-Франківськ

Розвиток МСБ

Регіональна цільова програма розвитку малого та середнього підприємництва в Івано-Франківській області на 2022-2023 роки розроблена на виконання законів України: «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», «Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні», з урахуванням економічних соціальних особливостей регіону

Більш детально ознайомитись із регіональною програмою

Підприємствами малого бізнесу у 2020р. реалізовано продукції (товарів, послуг) на 28,9 млрд. грн (на 14,2% більше, ніж у 2019р.), що склало 23% від загальнообласного обсягу; у розрахунку на одну особу – 874,4 тис.грн (у 2019р. – 768,3 тис.грн).

У структурі реалізованої продукції (товарів, послуг) малих підприємств 42,3% належало підприємствам оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів, 21,3% – промисловості, 13,7% – будівництва, 8,5% – сільського, лісового та рибного господарства. Більше половини обсягів реалізованої продукції у даному секторі економіки області (55,1%) забезпечили малі підприємства м.Івано-Франківська.

5 лютого в рамках форуму «АМУ єднає Україну», що пройшов в Івано-Франківську, з нагоди Дня Соборності та до 30-річчя Асоціації міст України, відбулося підписання договору про співробітництво між сімома територіальними громадами Прикарпаття – Долинською, Калуською, Рожнятівською, Болехівською, Брошнів-Осадською, Витвицькою та Перегінською, що передбачає реалізацію спільних проєктів з метою запровадження системного підходу для підтримки малого та середнього бізнесу.

Співпраця громад на Прикарпатті відбувається у рамках проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та співпрацю» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», що реалізується відповідно до грантової угоди між Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ).

Розміщення релокованих підприємств

На Прикарпатті створили сайт Save Business Now для допомоги підприємцям, які через повномасштабне вторгнення РФ в Україну вимушені перемістити свій бізнес на територію області. На сайті можна знайти загальну синхронізовану базу, яка спростить процес релокації та «адаптації» компаній, а також інформацію про фінансову та іншу підтримку.

Наразі можна подати дві форми заявок — якщо ви хочете перемістити бізнес в Івано-Франківськ та якщо ви хочете прихистити його.

Мережа координаційних центрів підтримки бізнесу «Разом до відновлення», створена Івано-Франківською, Донецькою, Запорізькою, Одеською, Сумською, Харківською ТПП і Торгово-промисловою палатою України, надає підприємцям не тільки консультаційну, експертну, але й практичну допомогу.

Запрошуємо релоковані підприємства скористатися можливостями безплатного розміщення продукції та обладнання на площах складського приміщення, розташованого в Івано-Франківську. Деталі за посиланням.

Період розміщення – до 31 грудня 2022 року. З додаткових питань звертайтесь за тел. +38 067 322 86 33, Володимир. Телефон «гарячої лінії» Мережі координаційних центрів підтримки бізнесу – (044) 334-64-13

В Івано-Франківській громаді стартував проєкт «Допомога Бізнес – асоціацій задля підтримки та розвитку підприємництва в селах у воєнний період», який має на меті підтримку та розвиток підприємницьких ініціатив в сільських населених пунктах на території громади.
Проєкт реалізує Громадська організація Громадський центр «Еталон» спільно з Івано-Франківською коаліцією малого і середнього бізнесу, Департаментом економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міської ради за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ-Україна).

Стратегічний план розвитку територій

СТРАТЕГІЧНА ЦІЛЬ 1. Конкурентоспроможна економіка на засадах смарт-спеціалізації
СТРАТЕГІЧНА ЦІЛЬ 2. Розвиток інфраструктури області
СТРАТЕГІЧНА ЦІЛЬ 3. Створення комфортних та безпечних умов проживання на території Івано-Франківської області

Стратегія розвитку Івано-Франківська

Індустріальні парки

Індустріальний парк ARKAN
Індустріальний парк «Аркан» створено в існуючій промисловій зоні м. Івано-Франківськ. На території є 62 тис. м2 виробничих приміщень, 12,8 тис. м2 адміністративних і офісних приміщень, 9 тис. м2 допоміжних приміщень
Контактна особа: Володимир Ковтонюк
Телефон: +380671523477
E-мail: [email protected]
https://arkan.com.ua

Контакти за посиланям

Калуш

Розвиток МСБ

Для сприяння розвитку малого та середнього бізнесу у місті діє рада підприємців при виконавчому комітеті Калуської міської ради, ТзОВ «Калуський бізнес-центр» та ряд громадських організацій: «Центр сприяння економічному розвитку Калущини», «Інвест», «Ліга ділових жінок», «Спілка малого та середнього бізнесу «Альтернатива».

Рішенням Калуської міської ради він 27 січня міського голову Андрія Найду уповноважили на підписання Договору про співробітництво територіальних громад у формі реалізації спільних проєктів. У проєкті договору зазначено, що спільний проєкт реалізується упродовж двох років, починаючи із дати його підписання і включає такі заходи:

  • формування інформаційних баз наявних ресурсів в кожній громаді (земельні ділянки, майно — комунальне і приватне, податкові пільги, технологічні карти, аналітичні дані, перелік бізнесу по напрямках, проекти фінансової підтримки, пошук партнерів, дозвільна система);
  • створення онлайн-центрів підтримки підприємництва для підвищення інвестиційної привабливості та інформаційної підтримки;
  • створення трьох центрів підтримки підприємництва та формування мережі у громадах партнерах;
  • проведення навчально-просвітницьких заходів для діючого бізнесу, аналогічних заходів для потенційного бізнесу, в тому числі молоді, вразливих верств населення;
  • проведення п’яти галузевих форумів з напрямків: товарне виробництво, лісове господарство, аграрно-промисловий комплекс, сфера послуг, туризм;
  • проведення 10-ти бізнес-екскурсій з обміну досвідом для представників бізнесу, влади, здобувачів освіти та осіб, які хочуть започаткувати власну справу;
  • промоція ролі бізнесу через сайти, місцеві ЗМІ, соціальні мережі.
Розміщення релокованих підприємств

У Калуській громаді, що на Івано-Франківщині, працюють 13 релокованих підприємств з інших регіонів України. «Окрім 13 релокованих підприємств, орієнтовно 10 компаній планують до нас переїхати. І є ще низка заявок від серйозних підприємств, які розглядають нашу громаду. Чим ми їм цікаві? Тим, що в нас все ж таки є промислова площа. Фактично в Івано-Франківській області лише Калуш має таку промислову площу, в якій є відповідні санітарно-захисні зони. Одне, коли маєш вільну ділянку, але немає такої кількості метрів від будинку, щоб забезпечити певні вимоги законодавства», — каже Андрій Найда. За його словами, у Калуській громаді — тисяча гектарів промислових площ, які можна заповнювати. Якраз це і дало стимул переїхати тим підприємствам, які планували релокуватися зі сходу й центру України.

Стратегічний план розвитку території

Для впровадження Стратегії та для втілення візії, місії та цінностей Калуської громади було визначено 5 пріоритетів, які будуть втілюватися до 2030 року.

  • «Використовуємо менше, заробляємо більше» – ввести принципи циркулярної економіки, спрямовані на забезпечення ефективного використання ресурсів та управління відходами на території МТГ (створити кластери, індустріальні парки, залучити інвестиції, впорядкувати інфраструктуру МТГ).
  • Комфортна громада – громада, де усі її мешканці незалежно від своїх індивідуальних різноманітносте можуть мати якісне життя. Задля підвищення якості життя до 2030 року в громаді буде реалізовано низку проєктів для раціонального управління житловим фондом, транспортною та інженерною інфраструктурою.
  • Загальною метою цифрового порядку денного є забезпечення сталих економічних та соціальних переваг від впровадження єдиного цифрового ринку на основі швидкісного інтернет зв’язку та додатків, що мають багатоцільове призначення.
  • Прицільну увагу буде приділено технічному обладнанню, діджиталізації та інновації навчальних закладів (в тому числі і в сільських школах громади) профорієнтації у партнерстві з професійно-технічними та вищими освітніми закладами та сприянню у створенні приватних закладів освіти.
  • Підтримувати створення та роботу самозайнятих, мікро, малих та середніх підприємств як основи стабільного функціонування та наповнення бюджету Калуської МТГ та підтримувати збільшення рівня оплати праці.

Стратегія розвитку Калуша

Індустріальні парки

У Калуші створений індустріальний парк «Kalush Industrial HUB». Згідно розробленої концепції індустріального парку пріоритетними для розміщення видами економічної діяльності в індустріальному парку будуть:

  • машинобудування;
  • виробництво машин та приладів електротехнічної промисловості;
  • деревообробне та меблеве виробництво;
  • металообробна промисловість;
  • виробництво оздоблюваних матеріалів;
  • виробництво будівельних та теплоізоляційних матеріалів;
  • переробка полімерів, виробництво пластмасових виробів.

Контакти за посиланням