Хмельницька область

Географія та ресурси

Географія та ресурси

Північна частина області – низовинна зандрово-алювіальна рівнина з лесовими останцями у вигляді горбів, яка лежить у межах Поліської низовини (220-240 м). На північному заході невисоким уступом відокремлюється Волинська височина.

Центральна частина області лежить на відрогах Придніпровської височини (320-380 м). Платоподібна поверхня Придністров’я глибоко розчленована каньйоноподібними річковими долинами, ярами, балками. Південно-західну частину області перетинають Товтри (409 м). Тут трапляються карстові форми рельєфу та зсуви.

Мінеральні багатства області – нерудні корисні копалини: граніти, каоліни, вапняки, цегельно-черепичні глини, суглинки, піски, крейда, мергель, пісковики, гіпс, бентонітові глини. Є поклади фосфоритів і торфу, джерела мінеральних вод.

Клімат помірно-континентальний з м’якою зимою (-5°, -6° у січні) і теплим вологим літом (+18,3°, +19,5° у липні).

Населення

Населення

Станом на 01 лютого 2022 року складало 1 227 тис. осіб., в тому числі Хмельницький 274 тис. осіб. Однак з початком російської агресії Хмельницька область прийняла близько 33 тисяч. В області проживає 54,5% міського населення та 45,5% сільського.

Робоча сила в Хмельницькій області станом на 2021 (тис. осіб)

Всього населення Всього Жінки Чоловіки
Працездатне населення,  15 – 70 років 584.2 275.2 309
Зайняте населення 488.1 231.4 256.7
Безробітне населення (за методологією МОП) 60.1 25.5 34.6
Відсоток безробітного населення (%) 11 9.8 12.2

Середня заробітна плата в області за даними обласного управління статистики 12352 грн.

Міста з населенням понад 30 тис. осіб: Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Нетішин, Славута, Старокостянтинів, Шепетівка.

Транспорт

Транспорт

Авто
Автошляхів — 7,2 тис. км. Найбільші залізничні вузли — Шепетівка, Гречани, Хмельницький. Головні автомагістралі: Тернопільська область – Вінницька область, Тернопільська область – Житомирська область.

Залізниця
Область розташована в зоні діяльності Південно-Західної залізниці, на її території функціонує 40 залізничних станцій.

Економіка

Економіка

Промисловість
Важливе місце серед галузей промисловості займає машинобудування та металообробка, в якій зайнято 44,2 % загальної кількості працюючих в промисловості області. Підприємства цієї галузі випускають верстати, ковальсько-пресові машини, трансформатори, сільськогосподарські машини для рослинництва, технологічне обладнання для переробних галузей агропромислового комплексу, кабель, електротехнічні вироби. Найбільші підприємства області — ПАТ «Укрелектроапарат», «Катіон», «Адвіс», «Пригма-Прес», «Термопластавтомат», ДП «Новатор», кам’янець-подільські АТВТ «Мотор» та заводи «Електроприлад» і кабельний, ВАТ «Шепетівський завод культиваторів», Волочиський ВАТ «Номінал», верстатобудівне ВАТ «Говер» у Городку та ін.

Хмельницька область — один з найважливіших в Україні регіонів цукроваріння, де діють 16 цукрових заводів. Легка промисловість області розвивається на основі переробки місцевої сировини (шкіра) і сировини, що завозиться (вовна, бавовна, текстиль, шкіра). Серед найбільших підприємств області Хмельницькі ВАТ «Взутекс», ВАТ «Шкіргалантерея», ЗАТ «Хмельницьклегпром», Дунаєвецька суконна фабрика, Волочиська швейна фабрика «Горинь».

Лісова і деревообробна промисловість на яку перепадає 40,1% за обсягом реалізованої промислової продукції за видами діяльності станом на січень 2022 року випускає меблі, тару, будівельні матеріали, папір, картон. Найбільші меблеві фабрики знаходяться в Хмельницькому, Ізяславі, Летичеві.

Сільське господарство та харчова промисловість
Загальна посівна площа у 2020 році по всіх категоріях господарств області склала 1 млн. 1197 тис. га, що на 22 тис. га більше в порівнянні з 2019 роком. Зернові культури в структурі посівних площ були розміщені на площі понад 615 тис. га, а площа технічних культур становила 401 тис. га. Рослинництво спеціалізується на вирощуванні пшениці, цукрового буряку та картоплі. Найбільш поширеними напрямами спеціалізації тваринницьких господарств в області в даний час є: молочне скотарство, свинарство, птахівництво.

Послуги
За даними ІV кварталу 2021 року найменший відсоток наданих послуг припадає на транспорт, складське господарство, поштову та кур’єрську діяльність та наземний і трубопровідний транспорт, а саме по 5,9%. А найбільший, у свою чергу, на освітню галузь – 96,8%.

Хмельницька область  лежить у західній частині України на лівобережжі Дністра і в розточчі Південного Бугу та приток Прип’яті. Область займає територію 20,6 тис кв.км, що складає 3,4% території України. За площею область займає 19 місце серед областей України, межує на північному заході з Рівненською, на північному сході з Житомирською, на сході з Вінницькою, на півдні з Чернівецькою, на заході з Тернопільською областями.

Основи конкурентоздатності регіону для розвитку бізнесу

Область має добре розвинену соціально-культурну інфраструктуру, що забезпечує як інтелектуальний, так і професійний розвиток населення області. Так, освітня сфера області представлена 34 вищими навчальними закладами, 643 загальноосвітніми школами та близько 700 дитячими садками, що забезпечує безперервний цикл навчання населення.

Підтримка бізнесу у воєнний час

Обласна адміністрація виконує роботу з релокації підприємств, надаючи інформаційну підтримку. Створено телеграм-канал, що містить інформацію для підприємств, що релокуються до області.

Контактна інформація Хмельницької військової адміністрації осіб відповідальних за релокацію до області

Департамент економічного розвитку, Хмельницької обласної військової адміністрації  

Контактна особа – керівник департаменту економічного розвитку – Бохонська Олена Валеріївна

Телефон: +38 038 272-09-31

Електронна пошта: [email protected]

Центри тяжіння

Хмельницький

Розвиток МСБ

За даними ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області на початок 2018 року у місті здійснюють діяльність 5 великих підприємств, 2338 – середніх, 1663 – малих та 28215 – мікро-підприємств.

МСБ становить 99,9% від загальної кількості економічно активних підприємств міста.

Щодо галузевого розподілу, то традиційно більшість підприємств міста зосереджено у торгівлі (24,0%), промисловості (9,2%) та будівництві (9,1%).

Найбільше працівників малого і середнього бізнесу у 2019 році було зайнято у сферах:

  • оптової та роздрібної торгівлі, ремонті автотранспортних засобів та мотоциклів – 64,3 тис. осіб (30,9%);
  • промисловості – 47,1 тис осіб (22,6%);
  • сільському господарстві, лісовому господарстві та рибному господарстві – 20,5 тис. осіб (9,8%);
  • транспорті та складському господарстві – 12,3 тис. осіб (5,9%);
  • будівництві – 9,3 тис. осіб (4,5%).

Частка суб’єктів малого і середнього підприємництва у загальному обсязі реалізованої продукції (товарів, послуг) підприємствами області у 2016 році становила 86,9%, у 2017 році – 87,0%, у 2018 році – 87,9% , у 2019 році – 84,3%.
Найбільші обсяги реалізації у 2019 році спостерігались в оптовій та роздрібній торгівлі, ремонті автотранспортних засобів та мотоциклів – 41,6 млрд грн (36,8%), промисловості – 23,9 млрд грн (21,2%), сільському господарстві, лісовому господарстві та рибному господарстві – 20,9 млрд грн (18,5%), будівництві – 6,2 млрд грн (5,5%), транспорті та складському господарстві – 4,7 млрд грн (4,2%)

Більш детально ознайомитись із документом

Сильні сторони  Слабкі сторони 
1. Легкість реєстрації підприємницької діяльності.

2. Значні природні та рекреаційні ресурси регіону.

3. Вигідне географічне розташування області.

4. Високий рівень підприємницької ініціативи. 

5. Конкурентна вартість праці.

6. Висока мобільність та швидка адаптація бізнесу до зміни попиту та потреб ринку.

7. Активна громадська діяльність об’єднань підприємців.

8. Відкрита та ефективна система публічних закупівель.

9. Спрощення процедур надання та отримання адміністративних послуг.

1. Несприятлива макроекономічна ситуація спричинена пандемією коронавірусної хвороби (COVID-19).

2. Постійні зміни в законодавстві.

3. Відтік кваліфікованих кадрів в інші регіони країни та за кордон.

4. Висока вартість кредитних ресурсів та обмежений доступ до пільгового кредитування.  

5. Значний рівень тінізації економіки.

6. Низька купівельна спроможність населення.

7. Недостатній рівень конкурентоспроможності виробників.

8. Високий рівень монополізації окремих галузей економіки (енергетика, транспорт).

 

Логістика

Детальна інформація за посиланням
Список компаній за посиланням

Розміщення релокованих підприємств

Хмельниччина — одна з областей, куди зараз активно переміщають виробництва з охоплених бойовими діями регіонів України. 45 підприємств вже визначилися із конкретним місцем розташування й очікують на переїзд. Решта — у процесі пошуку приміщень і земельних ділянок. Найчастіше бізнеси націлені на обласний центр. Адже тут більше виробничих й інтелектуальних можливостей.

До Хмельницького наразі переїхали й працюють над реєстрацією близько 10 підприємств з інших областей. Це компанії сфери легкої промисловості, сільського господарства, виробництва продуктів та пакувань. Ще 20 заявок — у процесі домовленостей. Частина бізнесів переміщують всіх працівників та працівниць, інші — націлені на підбір кадрів на новому місці. Найбільші складнощі з переїздом великих підприємств, у яких багато особливих вимог до приміщень.

Переїхати підприємствам допомагали представники Хмельницької тергромади. Наприклад, до Чернігова везли гуманітарну допомогу, а звідти тим же транспортом евакуйовували бізнес. Поки державної допомоги підприємці не отримували. Але її обіцяють надавати відповідно до програми релокації — масштабного перенесення бізнесу на безпечні території. Така підтримка передбачає винайдення площ, переміщення й розселення персоналу, підбір працівників після переїзду.

Стратегічний план розвитку території

Стратегічний план розвитку Хмельницької міської територіальної громади на 2021- 2025 роки передбачає реалізацію проєктів за наступними пріоритетними напрямками:
А. Економічно стала громада.
В. Комфорт та безпека.
С. Відповідальна громада.

Стратегічний план розвитку Хмельницької міської територіальної громади

Контакти за посиланям
https://khm.gov.ua

Кам’янець-Подільський

Розвиток МСБ

Станом на 01.11.2020, за даними Кам’янець-Подільського управління ГУ ДПС у Хмельницькій області, загальна кількість суб’єктів середнього та малого підприємництва в місті складає 2749 од. (з яких 2134 діючих), в тому числі малих підприємств -2700 (з них 2085 діючих або 97,7 % від загальної кількості діючих), середніх підприємств – 49 (які є всі діючі або 2,3 % від загальної кількості діючих).

Кількість малих та середніх підприємств у розрахунку на 10 тисяч осіб наявного населення міста в 2019 році збільшилась порівняно з 2017 роком на 6 підприємств або 10,3 % і становила 64 одиниці (по області – 62 од.). Серед міст обласного значення Хмельницької області Кам’янець-Подільський за кількістю малих і середніх підприємств на 10 тис. наявного населення в 2019 році посідає 2 місце.

В структурі обсягу реалізації продукції по місту

  • металургійне виробництво становить 60,8%;
  • постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 9,8%;
  • виробництво готових металевих виробів, електричного устаткування, машин – 8,6%;
  • виробництво автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів – 8,6%;
  • виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції – 4,2%;
  • водопостачання, каналізація, поводження з відходами – 3,3%;
  • виробництво харчових продуктів та напоїв 1,6%;
  • виробництво одягу – 1,5%;
  • добувна промисловість і розроблення кар’єрів – 1,2%;
  • інше – 0,4%.
Розміщення релокованих підприємств

Вже 11 підприємств облаштувались у громаді після бізнес-форуму NAGODA
Всі деталі у статті

Стратегічний план розвитку території

Контакти
На сьогодні 22 підприємства різних галузей розглядають можливість перевезти свої виробництва до Кам’янця-Подільського. Із частиною вже є конкретні домовленості, з іншими ведуться перемовини.

Міський голова обіцяє допомогу та підтримку кожному.
Тел. приймальні мера – (03849)5-16-50.
Також можна звертатися до департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста – (03849) 5-17-60.
https://kam-pod.gov.ua

Шепетівка

Розвиток МСБ

За статистичними даними станом на 01.01.2018 в місті функціонувало 14 середніх та 152 малих підприємств де було зайнято відповідно 1981 та 819 працівників. Фінансовий результат до оподаткування підприємств міста становив 160128,9 тис. грн. прибутку.

Кількість фізичних осіб – підприємців станом на 01.01.2019 складає – 2098 осіб.
При виконавчому комітеті Шепетівської міської ради функціонує Центр надання адміністративних послуг. У 2018 році адміністраторами ЦНАП опрацьовано 11763 звернень щодо надання адмінпослуг, видано 478 документів дозвільного характеру та зареєстровано 159 декларацій.

Розробка проектів регуляторних актів здійснюється відповідно до планів, а громадське обговорення за участю представників суб’єктів підприємництва. У 2018 році оприлюднено та обговорено на громадських слуханнях 6 проектів регуляторних актів. Підготовлено 12 звітів про відстеження результативності регуляторних актів, з яких: 6 – базових, 3- повторні та 3 – періодичні.

Переглянути інвестиційний паспорт

Розміщення релокованих підприємств

До Шепетівки вже перемістило свої потужності 3 підприємства.

Триває реалізація програми евакуації виробничих потужностей підприємств на безпечні території, у рамках якої Хмельницькою обласною державною адміністрацією опрацьовано 260 заявок. Обласна військова адміністрація веде постійну комунікацію з підприємствами, пропонуються вільні приміщення, надається всебічна допомога з вирішення проблемних питань.

Зараз в обласній базі даних вільних площ, складів, приміщень, законсервованих підприємств, які можуть бути використані під зазначені цілі, зареєстровано понад 435 об’єктів, що готові надати свої площі, і цей перелік постійно збільшується.
Як повідомляють в Департаменті економічного розвитку ОВА, наразі на Хмельниччину перемістили свої виробничі потужності 34 підприємства, 7 з них вже працюють. Найбільше з них, а саме 16 підприємств, переїхало до Хмельницького, 6 – до Кам’янця-Подільського, 3 – до Шепетівки.

Спеціалізація підприємств, які релокувалися на територію області, різна. Серед них є підприємства швейної промисловості, машинобудування, виробники світлодіодної продукції, електричного устаткування, деталей для автотранспортних засобів, СІП панелей та домокомплектів, гідравлічного обладнання, а також підприємства з продажу та ремонту с/г техніки та обладнання,автокранів та спецтехніки та інші.

Як запевняють у Департаменті, усі хто бажає переїхати та працювати тут, на території нашої області, надалі будуть отримувати всебічну підтримку.

Стратегічний план розвитку території

Контакти за посиланням

Славута

Розвиток МСБ

Сьогодні Славута є одним із важливих промислових центрів Хмельницької області. Це місто з високим рівнем життя, економічно розвинуте та інвестиційно привабливе.

Незважаючи на складну ситуацію у державі, нашому місту вдається удосконалюватися, ставати комфортнішим та сучасним: розвивається житловий фонд, споруджуються нові будівлі, перевтілюються вулиці, створюється сучасна інфраструктура.

У Славуті успішно працює 18 середніх та 111 малих підприємств, а також біля 400 підприємств торгівлі, громадського харчування, підприємств сфери побутових послуг.

Лідери серед славутських підприємств – це ті, які з року в рік розвиваються та нарощують виробництво, є бюджетоутворювачами не лише міста та області, а й держави. Це надійні платники до соціальних фондів, активні учасники громадського життя.

Переглянути детально

Розміщення релокованих підприємств

Славутська міська рада буде надавати поворотну фінансову допомогу (позику) для створення, підтримки й розвитку підприємницької діяльності та впровадження інноваційних бізнес-ініціатив (стартапів). Дана ініціатива відображена у Програмі підтримки підприємництва Славутської міської територіальної громади на 2021-2023 роки.

Кому надається допомога?
1) Фізичним особам, котрі бажають розпочати інноваційне виробництво товарів або надання послуг і набути статусу підприємця (стартап).
2) Зареєстрованим суб’єктам господарювання для масштабування та диверсифікації підприємницької діяльності.
Примітка: отримувачем допомоги можуть бути суб’єкти господарювання, які зареєстровані та провадять свою підприємницьку діяльність на території Славутської міської територіальної громади.

Умови отримання позики?
Допомога надається на умовах безпроцентної позики на строк не більш як один бюджетний рік. Позика повинна бути повернута до 20 грудня року, в якому було отримано таку допомогу. Повернення допомоги її отримувачем (позичальником) здійснюється згідно з узгодженим у договорі графіком погашення позики протягом строку, на який її надано.

Що робити для отримання допомоги?
Особа, яка хоче отримати позику, має оформити свою ідею у вигляді бізнес-плану та подати її на розгляд комісії з надання поворотної фінансової допомоги разом з іншими обов’язковими до подання документами – витягом з ЄДР, копією паспорта та коду та ін.

Деталі за посиланням

Стратегічний план розвитку території

Контакти за посиланням